Kokia magnio svarba organizmui ir kokios pasekmės gali būti dėl jo trūkumo ar pertekliaus

  Visi įrašai

Magnis – esminis mineralas, kuris atlieka svarbią funkciją organizme ir yra svarbus geros savijautos išlaikymui. Šis mineralas yra būtinas daugeliui biocheminių procesų, įskaitant baltymų sintezę, nervų funkcijas, raumenų susitraukimą ir širdies darbą. 

Elektrolitų pusiausvyra

Elektrolitai – tai medžiagos, kurios, ištirpusios vandenyje praleidžia elektrą. Jie būtini daugeliui mūsų organizmo funkcijų: nervų ir raumenų veiklai, kūno drėgmės užtikrinimui, kraujo rūgštingumo ir spaudimo balansavimui bei pažeistų audinių atstatymui. Svarbiausi mums elektrolitai (dar vadinami –– jonais) yra: kalcis, magnis, chloras, fosforas, kalis, natris.

Jei elektrolitų pusiausvyra yra sutrikusi, gali kilti rimtų sveikatos problemų, įskaitant širdies aritmijas, raumenų spazmus bei dehidrataciją.

Magnio nauda organizmui

Magnis yra vienas iš svarbiausių elektrolitų, kuris reguliuoja vandens balansą ir elektrolitų pusiausvyrą organizme.

Magnis dalyvauja daugelyje svarbių organizmo procesų. Vienas iš pagrindinių jo vaidmenų yra fermentų aktyvumo, energijos (ATP) gamybos ir mineralų pusiausvyros reguliavimas bei palaikymas. Be to, magnis yra būtinas raumenų ir nervų funkcijoms reguliuoti, kaulų ir dantų stiprumui palaikyti bei širdies ritmui kontroliuoti. Jis taip pat yra svarbus ląstelių dalijimosi procesui. Magnio funkcijos apima nuovargio jausmo mažinimą, elektrolitų pusiausvyros palaikymą, energijos apykaitą, nervų sistemos, raumenų funkcijos ir kaulų bei dantų būklės palaikymą.

Magnio apykaita organizme

Didžioji dalis magnio absorbuojama plonojoje žarnoje, o mažesnis kiekis aktyviai įsisavinamas storojoje žarnoje. Maždaug 24–76% suvartoto magnio absorbuojama žarnyne, o likusi dalis pašalinama su išmatomis. Kiek magnio organizmas pasisavins priklauso nuo suvartoto magnio kiekio, jo šaltinio ir magnio poreikio organizme, t.y. jei organizmas jaučia magnio trūkumą, jo bus pasisavinta daugiau. Magnio šalinimas vyksta per inkstus. Jei organizme atsiranda šio mineralo perteklius, tuomet jo perteklius yra išskiriamas per inkstus su šlapimu. Esant dideliam magnio trūkumui žmogaus kraujo serume, jis gali būti gaunamas iš kaulų (taip pat raumenų ir vidaus organų). Tokiu būdu organizmas pats pasiima magnį iš organizme esančių organų, tam, kad būtų palaikomas normalus magnio kiekis kraujo serume. 

Magnio trūkumas

Trūkstant magnio, organizmas negali efektyviai atlikti savo funkcijų. Šis mineralas yra svarbus normalaus kraujospūdžio palaikymui, todėl jo trūkumas gali sukelti hipertenziją ar širdies ritmo sutrikimus. Be to, magnio trūkumas gali lemti silpnumą, trūkčiojimus ar raumenų spazmus, mėšlungį, per didelį nuovargį, nervų sistemos sutrikimus, nemigą, dirglumą, migreninius galvos skausmus ir netgi osteoporozę.

Magnio perteklius ir jo simptomai

Nors magnio perteklius yra retas, per didelis jo kiekis taip pat gali sukelti nepageidaujamų organizmo reakcijų. Perdozavus magnio, gali kilti virškinimo trakto sutrikimų, tokių kaip pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. Taip pat gali pasireikšti mieguistumas ir netgi širdies ritmo sutrikimai.

Magnio poreikis po fizinio aktyvumo

Fizinis aktyvumas gali padidinti magnio išsiskyrimą per prakaitą ar šlapimą. Tam, kad organizme nebūtų prarasta mineralų pusiausvyra ir organizmas galėtų atsistatyti bei išlaikyti normalią būseną, po intensyvaus sporto ar kitos fizinės veiklos svarbu papildomai suvartoti magnio turinčių produktų ar papildų. 

Magnio formos

Norint patenkinti magnio poreikį, į racioną galima įtraukti maisto produktus, turinčius šį mineralą, tokius kaip riešutai, sėklos, žaliosios daržovės ar pilno grūdo produktai. Tačiau kartais vien iš maisto gaunamo magnio kiekio gali nepakakti, ypač jei žmogus turi specifinių sveikatos problemų arba yra fiziškai labai aktyvus.

Viena iš galimybių užtikrinti reikiamą magnio kiekio suvartojimą yra magnio papildų vartojimas. Jie gali būti įvairių formų, įskaitant magnio oksidą, magnio citratą, bisglicinatą ar magnio gliukonatą. Visos jos skiriasi savo biologiniu prieinamumu, absorbcija ir tirpumu. Šio papildo įsisavinimas priklauso nuo magnio cheminės formos.  Gerai tirpios ir organinės magnio formos (citratas, bisglicinatas) žarnyne absorbuojamos geriau nei mažiau tirpios (oksidas, karbonatas, chloridas). Tyrimai rodo, kad organinėse formose, tokiose kaip aspartatas, citratas, bisglicinatas esantis magnis yra absorbuojamas efektyviau ir yra labiau biologiškai prieinamas nei magnio oksidas ar magnio sulfatas.   

Viena labiausiai paplitusių magnio formų papilduose yra magnio oksidas. Santykinai jame yra daug elementinio magnio, tačiau organizmas gali pasisavinti tik apie 4 % magnio iš magnio oksido, gaunamo vartojant per burną. Magnio oksidas dažniau sukelia viduriavimą, nes didelė dalis jo lieka neabsorbuota virškinamajame trakte.  

Magnio bisglicinatas dėl savo savybių yra vis labiau populiarėjanti magnio druskos forma. Ji susidaro jungiantis elementiniam magniui su aminorūgštimi glicinu. Ši magnio forma yra biologiškai labai prieinama. Tai reiškia, kad magnis lengvai absorbuojamas plonojoje žarnoje. Taip yra dėl to, kad jis geba prijungti prie pernašos baltymų, todėl tai stipriai padidina jo absorbciją. Manoma, kad magnio bisglicinatas, lyginant su kitomis magnio druskomis, beveik nesukelia viduriavimo.  Su šia magnio druska vykdoma daugybė tyrimų ir pastebimas vis didesnis teigiamas poveikis organizmui, pavyzdžiui,  priešmenstruaciniam sindromui lengvinti, nerimui mažinti ir kt. Be to, bisglicinatas tirpdamas atsiskiria į magnio  ir aminorūgšties glicino jonus. Glicinas organizme taip pat yra naudingas dėl atpalaiduojamojo poveikio (padeda palaikyti ramų miegą).

Naujausia ir itin efektyviai įsisavinama magnio forma yra liposominis magnis. Liposomos, pasižyminčios dideliu biologiniu suderinamumu, įsisavinimu bei mažesniu toksiškumu, naudojamos kaip medžiagų nešikliai. Liposominis magnis gaminamas mikrokapsuliavimo metodu – liposomų sluoksniu apgaubiant magnio druską. Liposoma suteikia molekulei stabilumo ir galimybę palaipsniui išleisti turinį. Be to, laipsniškas atpalaidavimas dar labiau padidina maisto papildo įsisavinimą. Klinikiniuose tyrimuose įrodyta, jog liposominis magnis yra daugiau nei 5 kartus geriau pasisavinamas nei standartinis magnio produktas, vartojant tą pačią dozę. Liposominis magnio papildas padidina magnio kiekį kraujo serume žymiai labiau ir nuosekliau nei kitų formų magnio maisto papildai.

Apibendrinimas

Magnis yra esminis mineralas, kuris atlieka svarbią funkciją organizme ir yra svarbus geros savijautos išlaikymui. Nepakankamas magnio kiekis gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, ypač po fizinio aktyvumo. Svarbu užtikrinti pakankamą magnio suvartojimą per maistą arba vartojant maisto papildus ir taip palaikyti elektrolitų pusiausvyrą organizme. 

__________

Šaltiniai

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5926493/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10149060/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5637834/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316205/

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622706/

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7911806/

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7071389/

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9414097/